Haber

İsrailli askeri analistten 3. İntifada uyarısı

İsrailli askeri analist, işgal altındaki Batı Şeria’da büyük bir askeri operasyona karar verilirse 3. İntifada’nın başlayabileceği konusunda uyardı.

Yediot Ahronot gazetesinin askeri analistlerinden Ron Ben-Yishai, köşesinde, Doğu Kudüs’teki sinagog saldırısının önceki gün Cenin’de 9 Filistinlinin ölümüyle sonuçlanan operasyonun intikamı olduğunu yazdı.

Ben-Yishai, “Filistin şehirlerinde veya Doğu Kudüs’ün mahallelerinde yapılacak büyük bir operasyonun önemli sonuçlar vermesi beklenmiyor. Bu, yalnızca bir İntifada’ya zemin hazırlayacak alevleri körükleyebilir” dedi. terimleri kullandı.

İsrail güvenlik güçlerinin asıl görevinin olayların tırmanmasını önlemek olduğunu vurgulayan İsrailli analist, aşırı sağcı Yahudilerin Kudüs’te yürüttüğü intikam eylemlerine dikkat çekti.

Filistin kentlerine yönelik büyük askeri operasyonların şimdilik engellenmesi gerektiğine dikkat çeken Ben-Yishai, son iki gün içinde Cenin ve Kudüs’te yaşananların Filistinlilerin ve aşırılık yanlısı Yahudilerin katılacağı gerçek bir İntifada’ya dönüşebileceği uyarısında bulundu.

Ben-Yishai, yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Bugün deneyimli olmayan yeni bir kabine toplanacak. Bu kabine, bölgeyi pasifize etmek yerine alevleri körükleyecek radikal operasyonlar için baskı yapabilecek aşırı milliyetçi görüşlere sahip bakanlardan oluşuyor.”

Ne oldu?

Dün işgal altındaki Doğu Kudüs’te bir Yahudi yerleşim yerindeki sinagoga düzenlenen silahlı baskında 7 kişi hayatını kaybetti, 3 kişi de yaralandı.

İsrail polisi, silahlı çatışmanın ardından olay yerinden otomobille kaçan saldırganı kovaladığını ve etkisiz hale getirdiğini açıkladı.

İsrail ordusunun 26 Ocak’ta işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyindeki Cenin Mülteci Kampı’na düzenlediği baskında 60 yaşında bir kadın da dahil olmak üzere 9 Filistinli hayatını kaybetmişti.

Baskının ardından bölgede çıkan olaylarda, işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Er-Ram kasabasında 22 yaşındaki bir Filistinli hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu