Haber

Baraj suları Yusufeli’ne ulaştı

ARTVİN’in Yusufeli ilçesinde Çoruh Nehri üzerine inşa edilen ve 275 metre ile Türkiye’nin en yüksek, dünyanın 5. en yüksek barajı olan Yusufeli Barajı’nda 22 Kasım’da su tutmaya başlayan su seviyesi 75,5 metreye yükseldi. Barajın suları, yolların, köprülerin ve arazilerin yanı sıra hatıraları da gömeceği ilçe sınırındaki sanayi bölgesine ulaştı.

Çoruh üzerinde projelendirilen ve 26 Şubat’ta temeli atılan 275 metre gövde yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek, dünyanın 5. en yüksek barajı olan Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) inşaatı, 2013, tamamlandı. 558 megavat kurulu gücüyle ülke ekonomisine 5 milyar lira katkı sağlayacak proje ile gövdesi dikey ve yatay düzlemlerde kıvrımlı olan dev gövdenin arkasında depolanan suyun potansiyel enerjisi yıllık enerjiye dönüştürülecek. ortalama 1 milyar 900 milyon kilovat saat elektrik. 2,3 milyar metreküp su depolama hacmine sahip olan baraj; 29 Mayıs 2023’te elektrik üretmeye başlayacak.

SU SEVİYESİ İLÇE SONUNA KADAR BİTMİŞ 22 Kasım’da düzenlenen törenle su tutmaya başlayan Yusufeli Barajı’nda su seviyesi 75,5 metreye yükseldi. Baraj suları, yolların, köprülerin, mekanların yanı sıra hatıraları da gömeceği ilçe sınırındaki sanayi bölgesine ulaştı. Tahliye süreçleri devam ederken eski yerleşim yerindeki taşınmada sona gelindi. İlçe nüfusunun büyük çoğunluğunun yeni konutlarına taşındığı ilçe esnafı, baraj suyunun bittiği Yusufeli’nden ayrılmak için yeni yerleşim yerindeki işyerlerinin tamamlanmasını bekliyor. Bizi çok üzüyor. Anılarımız, yaşadıklarımız, anılarımız sular altında kalıyor ama elimizden gelen bir şey yok çünkü bu devletin yararına. Hayırlı olsun diyoruz. İlçeyi bu halde görmek istemezdik.” Nevriye Özden, “Su seviyesi epey yükseldi. Köylerimizden biri çoktan sular altında kaldı. Artık sanayiye yakın. Bir ilçemizi daha sular basacak.”

Sular altında kalacak ilçeyi görmeye geldiklerini söyleyen Servet Özden, “Son kez görelim dedik. Bu durum tabi ki bizi üzüyor. Güzel bir ilçeydi. Artvin’in bu şekilde ortadan kaybolması iyi olmadı tabii” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu