Haber

Son Dakika: MİT’in DEAŞ’ın sözde liderini etkisiz hale getirdiği operasyonun detayları ortaya çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün akşam katıldığı canlı yayında MİT’in Suriye’de DEAŞ’a yönelik düzenlediği operasyona ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdoğan, DEAŞ’ın sözde liderini MİT’in etkisiz hale getirdiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Terörle mücadele büyük ve güçlü olan Türkiye vatandaşlarının gurur kaynağıdır. Terör örgütlerini bastırdık. Bu mücadele Avrupa’nın güvenliğine de katkı sağlıyor ama farkında değiller. NATO bünyesinde PKK/PYD ile verimli çaba sarf eden tek ülkeyiz MİT DEAŞ’ın sözde lideri Ebu Hüseyin el-Kureyşi’yi uzun süredir takip ediyordu bu kişi Suriye’de etkisiz hale getirildi. Dün.” ifadelerini kullandı.

OPERASYONUN DETAYLARI AÇIKLANDI

MİT’in DEAŞ’a yönelik düzenlediği operasyonun detayları da ortaya çıktı. Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, “DEAŞ’ın sözde yeni halifesi” Ebu Hüseyin el-Hüseyni el-Kureşi kod adlı teröristin Afrin/Cinderes’te olduğu istihbaratını alan MİT, Suriye’nin kuzeyinde ve yakında taşınacak. Özel ekibi, 29 Nisan 2023’te teröristin evine örtülü operasyon düzenledi.

“TAKIM” ARAMASINA CEVAP VERMEDİ

Kamuflajlı yer altı sığınağı da bulunan eve yönelik operasyonda Ebu Hüseyin el-Hüseynî el-Kureyşi’ye “teslim ol” çağrısı yapıldı ancak yanıt alınamadı.

İntihar yeleğini havaya uçurdu

Bunun üzerine MİT’e bağlı özel harekât ekipleri, önce evin bahçe duvarını, ardından arka giriş kapıları ve yan duvarlarını patlatarak binaya girdi. Ebu Hüseyin el-Hüseyni el-Kureyşi yakalanacağını anlayınca intihar yeleğini patlattı. Yaklaşık 4 saat süren operasyonda MİT’e bağlı özel harekat grubu ve sivillerin rastgele zarar görmediği bildirildi.

10 YILDIR ORGANİZASYONDA

DEAŞ terör örgütüne 2013 yılında katılan Ebu Hüseyin El Hüseyni El Kureyşi, kısa sürede örgüt içinde üst düzey görevlere yükseldi. DEAŞ’ın önceki lideri Ebu Hasan el-Kureyşi’nin öldürülmesinin ardından 30 Kasım 2022’de Ebu Hüseyin el-Hüseyni el-Kureyşi yeni halife ilan edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu