Haber

Dev çıkarma gemileri, depremzedeler için yüzen hastane oldu

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait iki dev çıkarma gemisi depremzedelere sağlık hizmeti vermeye başladı.

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde kurulan Afet Acil Kriz Masası ile taleplere cevap verilirken oluşturulan hava ve deniz yardım koridorları ile arama kurtarma ekipleri bölgeye ulaştırılıyor.

Bu kapsamda İzmir Foça’dan iş makinaları taşıyan TSK’nın en büyük çıkarma gemisi TCG Bayraktar ve TCG Sancaktar İskenderun limanına geldi. Gemiler içerideki malzemeleri sevk ettikten sonra deprem bölgesinde sağlık hizmeti vermeye başladı. Bunların yanı sıra TCG İskenderun tarafından deprem bölgesinden alınan yaralılar düzenli olarak Mersin’e sevk edilerek tedavi altına alınıyor.

TCG Bayraktar ve TCG Sancaktar’ın sağlık çalışanları ve ameliyathaneleri, 20 yataklı hasta müşahede odaları sayesinde beyin sarsıntısı sonucu yaralanan bölge halkına ek sağlık hizmeti verme kabiliyetine sahip.

Her biri toplam 1120 yatak kapasiteli iki çıkarma gemisinde portatif kan gazı cihazı, anestezi cihazı, elektrokoter, portatif aspiratör, büyük/küçük cerrahi setler, transport ventilatörü, kombine sedye, oksijen tüpleri, defibrilatör, ventilatör, ilaç ve tıbbi sarf malzemeleri. olan 560. ve genel cerrahi uzmanı, ortopedi ve travmatoloji uzmanı, göğüs cerrahisi uzmanı, kalp ve damar cerrahisi uzmanı, anestezi uzmanı, acil tıp uzmanı ve ilgili yardımcı sağlık çalışanları görev yapmaktadır.

Gemide mevcut işçiye ek olarak Sağlık Bakanlığı’nın bir çalışanı da görevlendirildi.

Söz konusu imkan ve kabiliyetler ile en kısa sürede uzmanlar tarafından hayat kurtarıcı acil tıbbi/cerrahi müdahaleler gerçekleştirilecek ve ileri tedaviye ihtiyaç duyan yaralıların durumu hemen stabilize edilerek tahliyesi sağlanacaktır. Ayrıca sarsıntı alanında tahliye işlemleri sırasında gerekli tıbbi bakımın uygun kurallara uygun olarak sağlanmasına yönelik faaliyetler gerçekleştirilecektir.

“Hava Yardım Koridoru”

Bunlara ek olarak Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından oluşturulan “hava yardım koridoru” ilk günden itibaren açık tutulmuştur. A400M nakliye uçağı da dahil olmak üzere uçaklarla 180’i dün olmak üzere 519 sorti ile kurtarma ekipleri, araçlar ve yardım malzemeleri sevk edildi.

Gece gündüz devam eden destek seferleri kapsamında dün Kütahya’dan 350, İzmir’den 500 madenci deprem bölgesine götürüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu