Ekonomi

BES’te devlet katkısı fonlarında asgari pay oranı artırıldı

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) devlet katkısı fonlarının tahvil alım yükümlülükleri azaltılırken, hisse senedi alım yükümlülükleri artırıldı.

Sigorta ve Bireysel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından Bireysel Emeklilik Sistemine Devlet Katkısı Hakkında Yönetmelikte yapılan değişiklikler Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, nakit olarak ödenen devlet katkı paylarının yüzde 70’inin Türk lirası borçlanma araçları, gelir katılma belgeleri veya kira sertifikalarında kullanılma zorunluluğu yüzde 50’ye düşürüldü.

Kamu iştirak fonlarının Borsa İstanbul’daki yatırımlarında satın alabileceği endekslere BIST 30, BIST Likit Banka, BIST Banka Dışı Likit 10 ve BIST İştirak 30 eklenirken, “minimum yüzde 10” olan yatırım oranı “minimum yüzde 30” oldu. “. u” olarak değiştirildi.

Böylece devlet katkısı fonlarının Borsa İstanbul’daki yatırımlarında içermesi gereken endeksler BİST 100, BİST Sürdürülebilirlik, BİST Kurumsal Yönetim ve Katılım Endeksleri, BİST 30, BİST Likit Banka, BİST Banka Dışı Likit 10 ve BİST Katılım 30 olarak güncellendi. .

Öte yandan, fon portföyünden tek hisse senedine yatırım yapma limiti yüzde 1’den yüzde 5’e çıkarılırken, kesinti unsuru ve fonların portföy sınırlamalarına 10 gün içinde uyma şartı eklendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu